15 Şubat 2018 Perşembe

Berlin'de festival heyecanı: Berlinale başlıyor

Berlin Film Festivali bu akşam Wes Anderson'ın animasyon filmi "Isle of Dogs" ile açılacak. Toplam 385 filmin gösterileceği festivalde Türkiye'den de üç film yer alıyor.

Berlinale olarak bilinen 68'inci Berlin Film Festivali bu akşam başlıyor. Marlene Dietrich Meydanı'ndaki Berlinale Sarayı'nda (Berlinale Palast) yapılacak galaya aralarında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, gazeteci Can Dündar, yönetmen Fatih Akın, aktris Tilda Swinton, aktör Bill Murray'nin bulunduğu çok sayıda siyasetçi, yönetmen ve oyuncu katılacak.
Açılış ilk kez bir animasyon filmle yapılacak
Berlinale'nin açılışı ilk kez bir animasyon filmle yapılıyor. Açılışta ABD'li Wes Anderson'ın yönetmenliğini yaptığı "Köpekler Adası" (Isle of Dogs) gösterilecek. Wes Anderson'ın "Yaman Tilki'den" (Fantastic Mr. Fox) sonraki ikinci animasyon filmi olan "Köpek Adası" yolsuzluklara karışan bir belediye başkanının koruyucu babalık yaptığı 12 yaşındaki Atari'nin hikâyesini anlatırken, "Biz kimiz?  Kim olmak istiyoruz?" sorularına yanıt arıyor. Sinemaseverler tarafından merakla beklenen filmin aynı zamanda dünya prömiyeri yapılacak.
Wes Anderson daha önce de Berlinale'ye konuk olmuş bir yönetmen. Anderson, "Tenenbaum Ailesi" (The Royal Tennenbaums) ve "Suda Yaşam" (The Life Aquatic with Steve Zissou) filmleriyle daha önceki yıllarda Altın Ayı için yarışmıştı. Anderson'ın çektiği "Büyük Budapeşte Oteli" de 2014 yılında Berlinale'nin açılışını yapmış ve film Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

0 yorum:

Yorum Gönder